Pomôžeme vám vybrať náramok
Pokiaľ hľadáte náramok na každodenné nosenie, dĺžka by mala byť adekvátna vášmu zápästiu, aby vám zbytočne neskĺzal dole. Mal by ho pekne obopnúť, no nie zasa príliš na tesno, ale tak, aby sa mu ľahko neprechádzalo cez zápästie. Nezabudnite, že náramok si môžete v iZlate kedykoľvek skrátiť presne podľa vašej dĺžky.
Ak sa chystáte na večernú slávnosť a svoju róbu by ste rady doplnili o náramok, ktorý bude na vašej ruke dominovať, potom stavte na diamantové náramky. Ak ich navyše skombinujete s niektorým z drahokamov, súťaž o kráľovnú večera už nemusia vyhlasovať :)
Veľmi vhodným je však tiež obručový náramok, pri ktorom vyniknú aj vaše letné outfity.
Aby sme nezabudli na pánov, aj pre nich neustále rozširujeme našu ponuku zlatých náramkov.
Stále populárnejší kaučuk dominuje v našej ponuke tiež. Samostatne podčiarkne vašu eleganciu, no môžete ho tiež nosiť v kombinácii s hodinkami. Prichystali sme ho pre vás v zlatom, alebo striebornom prevedení, pánske, ale aj dámske modely.
Zapínania náramkov
Náramky patria k veľmi obľúbenému druhu šperkov, pričom pri ich výbere sa väčšina z nás sústredí najmä na dizajn, materiál, kvalitu a cenu. Dôležitou súčasťou týchto šperkov je však aj ich zapínanie, teda mechanizmus, ktorý umožňuje jednoduché nasadenie a vyzliekanie náramku bez toho, aby došlo k poškodeniu šperku, šiat alebo pokožky. Zapínanie je mnohokrát kľúčovým dizajnovým prvkom náramku, v iných prípadoch je čo najnenápadnejšie a ide najmä o jeho praktickosť.
Druhov zapínaní existuje veľa, tým najpoužívanejším a najzaujímavejším sa povenujeme v nasledujúcich riadkoch.
Karabínka (Lobster clasp)
Karabínku mnohí dôverne poznáme, keďže patrí k najrozšírenejším spôsobom zapínania. Zapínanie využíva pohyblivú páčku, pomocou ktorej karabínku otvoríme a bezpečne v nej uzavrieme očko náramku. Karabínka môže byť pevne spojená s časťou šperku alebo sa nachádza na otočnom mechanizme, čo je výhodné najmä pri náramkoch ktoré sa veľmi hýbu, pretože tak nedochádza k pretáčaniu celého náramku.
Patrí k najbezpečnejším druhom zapínania, pretože k samovoľnému otvoreniu karabínky a vykĺznutiu očka náramku, dochádza len veľmi zriedka.
Pružinkový krúžok (Spring ring)
Ďalšia z veľmi často používaných spôn, spona s pružinovým krúžkom, obsahuje kruh, ktorý funguje prostredníctvom pružinového mechanizmu. Princíp je rovnaký ako pri karabínke, keď zatiahnete za malú páčku, objaví sa malý otvor, ktorý vám umožní prestrčiť koniec náramku. Rovnako ako karabínka, aj táto spona je samozatváracia.
Malé spony s pružinovými krúžkami sa hodia hlavne na ľahké retiazky. Aj keď sú celkom bezpečné, ich nasadenie môže byť otravné, najmä ak je krúžok príliš malý.
Háčikové zapínanie (Hook clasp)
Zapínanie na háčik je jedným z najstarších, aké sa používali, keďže háčiková spona má veľmi jednoduchý dizajn a nebola náročná na výrobu. Spona je v tvare písmena “S“, ktorá je na jednom konci otvorená a na druhom konci šperku sa zavesí na krúžok. Ak je krúžkov na náramku viacero, je možné aj jednoducho upraviť dĺžku náramku.
Háčikové spony sú veľmi pevné a dajú sa použiť vo väčšine typov šperkov. Aj keď nevyzerajú veľmi sofistikovane, patria k tým bezpečnejším a slúžia svojmu účelu.
Zapínanie na rybársky háčik (Fishook clasp)
Spony s takzvanými rybárskymi háčikmi sú už menej bežné ako predchádzajúce typy. Sú celkom elegantné a často bývajú dôležitou súčasťou moderného dizajnu, obsahujú drahokamy, diamanty, alebo iné dekoratívne prvky. Hoci toto zapínanie môže pôsobiť komplikovanejšie, ide v podstate o kovový háčik nachádzajúci sa na jednej strane náramku, ktorý zapadá do druhej časti, väčšinou oválneho tvaru, na druhom konci náramku. Práve táto oválna časť býva mnohokrát krásne zdobená. Háčik, ktorý ide dovnútra, má tvar háčika na ryby, z čoho bol odvodený i názov tohto zapínania.
Tento typ spony je ideálny pre ľahké náhrdelníky a náramky. Keďže ich nasadenie jednou rukou môže byť obtiažnejšie, väčšina ľudí ich uprednostňuje na náhrdelníkoch.
Guľôčkové zapínanie / Korálkové zapínanie (Ball clasp / Bead clasp)
Korálkové alebo guľôčkové spony sú okrúhleho, guľôčkového dizajnu, často s uškom alebo bajonetovým uzáverom. Tieto guľôčky bývajú zdobené a vedia krásne splynúť so zvyškom šperku, čo je ich hlavnou devízou.
Vo všeobecnosti sa používajú na perlové náramky alebo náramky, ktoré obsahujú korálky.
Krabicové zapínanie (Box clasp)
Krabicová spona funguje tak, že do rámu v tvare krabičky sa vloží malý háčik alebo uško, pričom otvor sa zakryje sklopným viečkom. Krabicové spony sú elegantné a štýlové a hladko sa integrujú do dizajnu.
Bežne sa používajú v šperkoch, ako sú diamantové tenisové náramky. Aj keď sú relatívne pevné, nie sú vhodné na ťažké šperky.
Medzi nevýhody krabicového zapínania patrí, že sa môže zaseknúť a pokus o jeho otvorenie môže spôsobiť poškodenie spony. Malé sklopné veko sa tiež môže ľahko zlomiť.
Barelové zapínanie (Barrel clasp)
Toto zapínanie má drobný uzáver v tvare valčeka tvorený dvoma dielmi, ktoré sa spájajú pomocou skrutkovania, zacvaknutia alebo zaháknutia malým háčikom ukrytým vo vnútri. Spona pripomína sud, od čoho je odvodený jej názov.
Hoci je zapínanie veľmi bezpečné, vyhľadávané je skôr na náhrdelníkoch ako náramkoch, kvôli komplikovanejšej manipulácii jednou rukou. Hodí sa hlavne na ťažšie a robustnejšie typy šperkov.
Americké zapínanie (Toggle clasp)
Prepínacie zapínanie, u nás známe aj pod názvom americké zapínanie, funguje jednoducho – dlhá, tenká palička sa vloží do kruhového otvoru vertikálne a potom sa otočí tak, aby prechádzala horizontálne. Zjednodušene povedané, palička sa prevlečie cez krúžok a stáva sa tak zámkom náramku, pretože cez krúžok sa späť nedostane, pokiaľ nie je správne otočená.
Prepínacie spony patria ku veľmi štýlovému typu zapínania. Sú ideálne pre šperky z drahých kameňov alebo výrazné kúsky, kde je spona súčasťou dizajnu. Ide taktiež o veľmi bezpečný typ spony a môže držať akýkoľvek typ šperkov. Zapínanie prepínacej spony dokáže byť zložité, najmä ak to robíte jednou rukou. Keď je však palička na svojom mieste, je uzamknutie veľmi spoľahlivé.
Posuvné zapínanie (Slide clasp)
Zapínanie s týmto názvom sa skladá z dvoch kovových tyčiek, ktoré do seba zapadajú a je potrebné ich spojiť a pootočiť, aby bezpečne držali pokope.
Zapínanie pomocou posuvnej spony je síce z kategórie komplikovanejších, ale pre jeho elegantnosť sa využíva pomerne často. Vyskytuje sa hlavne v jemne hrubších, ale súčasne minimalistických náramkoch.
Magnetické zapínanie (Magnetic clasp)
Magnetické zapínanie je navrhnuté tak, že oba konce šperku obsahujú jednu polovicu zapínania. Keď sa spoja, tieto dve časti sa zaklapnú pomocou silných magnetov. Tento elegantný štýl zapínania, ktorého spoj je takmer neviditeľný, sa dá sa ľahko integrovať do celkového dizajnu šperku.
Hlavnou výhodou magnetických spôn je, že sa dajú veľmi ľahko zapnúť jednou rukou. Aj keď sú tieto spony vo všeobecnosti veľmi bezpečné, môžu sa pri silnom ťahu oddeliť. V dôsledku toho je najlepšie použiť túto sponu na ľahké šperky.
Bolo zapínanie (Bolo clasp)
Bolo pripomína typické texaské kravaty, ktoré môžete poznať z filmov a seriálov americkej produkcie, ako napríklad Walker, texaský ranger. Náramky s Bolo sponami sú v súčasnosti veľmi žiadané a na popularite získavajú aj vďaka celebritám, ktoré ich rady nosia.
Pri tomto druhu viazania obidva konce náramku prechádzajú cez kladkovú sponu, ktorá umožňuje užívateľovi prispôsobiť si veľkosť náramku svojmu zápästiu alebo ktorejkoľvek časti ruky, kde ho chce nosiť.
Využívajú sa prevažne na šperkoch s jemnými, tenkými retiazkami a hoci sú pomerne pevné, práve tieto jemné retiazky sú náchylné na pretrhnutie.
Prackové zapínanie (Buckle clasp)
Menej rozšírená forma spony je veľmi výrazná a málokto ju prehliadne. Pre svoju špecifickosť sa využíva naozaj zriedkavo, vyzerá totiž ako pracka na bežnom opasku. Manipulácia s týmto typom viazania preto vyžaduje šikovné ruky, ale keď je šperk takto zapnutý, samovoľné odopnutie je takmer nemožné.
Taktiež máme náramky, ktoré sú vyrobené zo šnúrok a dajú sa uvoľniť alebo dotiahnuť pomocou špeciálnych uzlov, ktoré sa na nich nachádzajú. Takéto sa používajú napríklad na takzvané náramky proti urieknutiu, ktoré sa tešia veľkej obľube.
Existujú samozrejme aj náramky, ktoré zapínanie nepoužívajú. Patria k ním najmä obručové náramky, ktoré bývajú buď pevné a ich veľkosť sa nedá prispôsobiť, takéto sa prevliekajú cez zovretú ruku, ktorá ich potom uzamkne, alebo majú dizajn neuzavretého kruhu, ktorý sa dá mierne roztiahnuť, aby bolo jeho nasadzovanie jednoduchšie. Tretím typom a akýmsi kompromisom medzi obručovými a zapínacími náramkami je uzamykateľný obručový náramok, ktorý sa uvoľní pomocou zasúvacieho zapínania, aby sa dal navliecť a potom sa toto zapínanie uvoľní, aby náramok z ruky neskĺzol.
Posledným typom sú náramky, ktoré sú na gumičke a vďaka jej elasticite sa jednoducho navlečú na ruku. Pre ľahké zničenie či opotrebovanie materiálu akým je gumička, sa však používajú najmä na lacnejšie, bižutérne náramky.
Keď najbližšie budete vyberať náramok pre seba alebo svojich blízkych, neváhajte sa vrátiť po dobrú radu, ktoré zapínanie si vybrať, práve na našu stránku.